موریس

پکیج تور موریس

موریس

جمهوری موریس کشور جزیره‌ای در جنوب آفریقا و اقیانوس هند، که در ۹۰۰ کیلومتری شرق ماداگاسکار واقع شده‌است. جمعیت این کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و پایتخت آن پورت لوئیس است.

زبان رسمی ندارد و به زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان‌های رایج صحبت می‌کنند. واحد پول آن روپیه موریس است.

موریس در قرن 16 میلادی مستعمره پرتغال و سپس در قرن 17 مستعمره هلند شد همچنین در سال ۱۷۱۵ تحت استعمار فرانسه در سال 1810 میلادی  در طی جنگ‌های ناپلئونی توسط نیروهای انگلیسی اشغال شد در پایان در سال ۱۹۶۸ این کشور استقلال خود را از انگلستان به دست آورد.

 

جغرافیا

کشور موریس در نیمکره جنوبی زمین واقع شده‌است و  مساحت آن ۲۰۴۰ کیلومتر مربع است. خط ساحلی دور جزیره ۱۸۰ کیلومتر است که تمامی آن از ماسه‌های نرم، سفید و درخشان پوشیده شده‌است.

تقسیمات کشوری

جزیره موریس به ۹ بخش تقسیم شده‌است

 1. بلک ریور
 2. فلاک
 3. ناحیه گرند پورت
 4. موکا
 5. پامپلموسس
 6. ناحیه پلن ویلهم
 7. پورت لوئیس
 8. ناحیه ریویر دو رمپار
 9. ساوانه

سه جزیره که متعلق به موریس هستند عبارتنداز:

 • جزایرآگالگا
 • آبتل‌های کارگادوس کاراخوس
 • جزیره رودریگز

تاریخ

در سال 975 اولین بار دریانوردان عرب جزیره موریس را کشف کردند و نام آن را دینا آرومی  نهادند، بعد از اعراب ملوانان پرتغالی اولین اروپایی‌هایی بودند که در سال 1507 موری را کشف و تایید کردند .

هلندی‌ها در سال 1598 مالکیت کامل آن را به دست گرفتند و به افتخار شاهزاده موریس ناساو نام آن را جزیره موریس نامیدند و حدود 120 سال اقامتگاه‌های موقت بنا کردند .

در سال 1715 فرانسه کنترل موریس به درست گرفت و نام جزیره فرانسه به آن نسبت داد. بریتانیا موفق شد در سال 1810 جزیره را از تصرف فرانسوی‌ها خارج و به استعمار خود بگیرد و نام آن را مجدد به موریس برگرداند .

موریس تا سال ۱۹۶۸ مستعمره کشاورزی بریتانیا باقی ماند و در همین سال به صورت رسمی استقلال خود را اعلام کرد و اکنون عضو اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع بریتانیا) است.

سیاست

نظام حکومت کشور موریس، جمهوری دموکرات است و به صورت ایالتی مدیریت می‌شود.  اولین رئیس‌جمهور زن کشور موریس آمینه غریب می‌باشد که از سال ۲۰۱۵ تا کنون این سمت را بر عهده دارد.

موریس روابط قوی و دوستانه با کلیه جهان دارد. از این روابط میتوان به روابط دیپلماتیک با چین و روابط دریایی با اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد. این کشور عضو سازمان تجارت جهانی، سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا، جامعه توسعه جنوب آفریقا، کمیسیون اقیانوس هند و تشکیل انجمن ریموند اقیانوس هند است.

قانون اعمال شده در کشور موریس تا حدی از قانون مدنی فرانسه و بریتانیا برگرفته شده‌است. موریس دموکراتیک‌ترین کشور قاره آفریقا می‌باشد.

کشور موریس نیز در تاریخ ایران نقش داشته است، رضا شاه پهلوی در سال ۱۹۴۱ رضاشاه پهلوی با خواسته بریتانیا از قدرت کناره‌گیری کرد و سپس توسط نیروهای بریتانیایی از بندرعباس به جزیرهٔ موریس تبعید شد. بعد از آن او را به شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی منتقل کردند و تا پایان عمر در آنجا زندگی کرد و در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۲۳ درگذشت.

 

اقتصاد

واحد پول این کشور روپیه موریس است.

اقتصاد کشور موریس بر اساس نظام مالیاتی می‌باشد و مورد توافق کلیه اعضای کشور قرار گرفته است. همچنین موریس عضو گروه ضدپولشویی و جرائم مالی می‌باشد.

گردشگری چهارمین اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است .

مردم و فرهنگ

مردم موریس از نژادهای متنوع از جمله چینی، هندی، اروپایی و آفریقایی تشکیل شده است. و جمعیت ۱٬۳۰۰٬۰۰۰ نفری  دارد که به زبان رسمی انگلیسی صحبت می‌کنند ، به زبان فرانسه نیز تسلط دارند .

دین مردم کشور موریس  ۴۸٪ هندو، ۳۲٪ مسیحی، ۱۷٪ مسلمان و ۳٪ سایر ادیان می‌باشد.

در تقویم کشور موریس همچون سایر کشورها تعطیلات رسمی  لحاظ شده است، جشنواره تاریخی-مذهبی، جشنواره‌های هندو، جشنواره‌های چینی، جشنواره‌های مسلمان، و همچنین جشنواره‌های مسیحی از این تعطیلات می‌باشد.

گردشگری

موریس با داشتن هوای گرم و دریای روشن و سواحل زیبا و همچنین مردمی چند قومیتی و فرهنگی مصدی بزرگ برای جذب گردشگران است.

فرودگاه بین‌المللی موریس، سر سیوساگور رامگولام نام دارد. از اماکن و جاذبه‌های گردشگری کشور موریس می توان به آبشار، رودخانه، مرداب، جنگل با جانوارن و گیاهان مختلف، کوه ها و دهانه‌های آتشفشان آثار تاریخی اشاره کرد. بزرگترین دیواره های مرجانی جهان در جزیره موریس قرار دارد.

نویسنده مشهور آمریکایی، مارتوین که هاکل بری فین از آثار او بوده است، جزیره موریس را بهشت روی زمین نامیده است. همچنین موریس جز 10 مقصد گردشگری و توریستی دنیا از طرف سازمان جهانی جهانگردی معرفی شده است.

سایر اماکن گردشگری جزیره موریس به شرح ذیل می‌باشد:

 پارک جنگلی کازلا، باغ پرندگان، پارک لاک‌پشت‌های غول پیکر، پارک ماجراجویی زیپ لاینر، منطقه حفاظت شده بلک ریور، آبشار شاماقل، زمین هفت رنگ، باغ گیاه‌شناسی سلطنتی موریس، معبد گانگا تالئو، مجسمه شیوا

رقص و رقصیدن در موریس آمیخته به فرهنگ آنها می‌باشد و موریسی‌ها رقص‌ها و موسیقی مخصوص خود را از فرهنگ مردم قاره آفریقا الهام گرفته‌اند.