ترکیه

پکیج تورهای ترکیه

تماس بگیرید

7 شب و 8 روز - تاریخ 22 شهریور

شروع قیمت از 35.500.000 تومان
تماس بگیرید

6 شب و 7 روز - 28 خرداد

قیمت تور 45.440.000 تومان
تماس بگیرید

6 شب و 7 روز - 11 شهریور

قیمت 74.100.000 تومان

ترکیه

جمهوری ترکیه با نام ترکی استانبولی Türkiye کشوری اوراسیایی است که قسمت بزرگ آن یعنی آناتولی در آسیا و قسمت کوچک آن یعنی تراکیه در اروپا قرار دارد. پایتخت آن انکارا و شهر بزرگ و معروف آن استانبول است.

ترکیه از امپراتوری عثمانی به وجود آمده و اکثریت جمعیت کشور ترکیه از ترک‌های آناتولی که از سرزمین آلتای در جنوب سیبری و آسیای مرکزی بودند تشکیل شده است.

ترکیه مساحتی حدود 783 هزار کیلومترمربع و در نقشه به صورت مستطیل شکل است که مرزهای بسیاری با کشورهای از جمله ایران، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، بلغارستان، یونان، عراق و روسیه دارد همچنین مرآبی با دریای سیاه، مرمره، اژه و دریای مدیترانه دارد.

دو تنگه بسفر و داردانل متعلق به کشور ترکیه می‌باشد. کشوری کوهستانی که آب ‌و هوای جلگه‌ای و پرباران دارد. جمعیت کشور ترکیه تقریبا 85 میلیون نفر و با توجه به سکولار بودن حکومت ترکیه مردم به دین اسلام پایبند هستند و تقریبا 75 تا 85 درصد آن‌ها اهل سنت و 15 تا 25 درصد علوی هستند و به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

جغرافیا

کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی محسوب می شود که در بین 6 کشور آسیایی و 2 کشور اروپایی قرار دارد و از طریق تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد وصل می‌شود و همین امر باعث شده که از نظر جغرافیایی و راهبردی موقعیت مناسبی برای گذرگاه‌های آسیا و به اروپا به شمار آید و اکثر کشورها از جمله ایران از طریق خاک ترکیه و همچنین بلعکس از ترکیه به ایران و آسیای شرقی و کشورهای حوزه خلیج فارس ترانزیت داشته باشد .

بزرگترین و مهم‌ترین شهرهای کشور ترکیه به شرح ذیل می‌باشد :

  • استانبول
  • آنکارا
  • ازمیر
  • بورسا
  • آدانا
  • غازی عانتپ
  • آنتالیا
  • قونیه
  • قیصریه

در سال 1941 پس از بررسی‌های انجام‌شده در کنگره تصمیم گرفته شد کشور ترکیه به هفت ناحیه جغرافیایی تقسیم شود، کشور ترکیه هم اکنون 81 استان دارد و هر استان به چند بخش تقسیم شده است .

تاریخ

کشور ترکیه همانند کشورمان ایران دارای قدمت تاریخی می‌باشد که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد .

تاریخ باستان: ترکیه امروزی یا آنتولی قدیمی جز یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی بوده و قدمت آن به دوران نوسنگی بازمی‌گردد. ترکیه تحت حکومت لودیه و ایونیا بوده تا 500 سال قبل از میلاد مسیح توسط سلسه هخامنشیان منقرض و ترکیه به سلطه هخامنشیان درامد. در سال 333 میلادی و با حمله اسکندر به دست سلوکیان و پس از آن به دست رومیان افتاد امپراتوری بیزانس: پس از تصرف ترکیه امروزی توسط رومیان به دلیل وسعت زیاد امپرتوری دچار مشکلات شدند و در سال 395 میلادی تصمیم گرفتند استانبول امروزی را به عنوان پایتخت امپراتوری روم شرقی انتخاب کنند و همین باعث تقسم‌بندی رومیان به روم شرقی یا امپراتوری بیزارنس که ترکیه کنونی است و روم غربی شود.

ترکمانان مسلمان سلجوقی در سال 463 ه-ق با امپراتوری بیزانس پرداختند و موفق به شکست آنها شدند، این فتح باعث شد نیمه شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد و عامل ورود دین اسلام و زبان ترکی به کشور ترکیه امروزی گردید.

امپراتوری عثمانی: بعد از بدست گرفتن شرق ترکیه توسط سلجوقیان مسلمانان ترکمن به آنجا مهاجرت و سکونت کردند و به تدریج دولت‌های محلی کوچک را تشکیل دادند که در سال 1300 میلادی در آنقره قدیم و آنکارای امروزی عثمان که از قبیله قایی بود حکومت عثمانی را بنا کرد و موفق شد بیشترین بخش از آناتولی را تصرف کند.

بزرگترین و مهم‌ترین فتح دوران عثمانی در سال 1453 میلادی توسط سلطان محمد تحقق یافت، وی توانست کل امپراتوری رومی شرقی(بیزانس) را از آن‌ها پس بگیرد و استانبول امروزی را به عنوان پایتخت برگزید و مبدا عصر جدیدی در تاریخ اروپا شد.

بیشترین اوج قدرت امپراتوری عثمانی با حداکثر تصرف مناطق در زمان شاه سلطان سلیمان انجام شد و همینطور پس از آن رو ضعیف شدن و پایان دوره عثمانی شد.

جمهوری ترکیه: بعد از جنگ جهانی اول و با تهاجم بریتانیا و متحدانش امپراتوری بزرگ عثمانی از هم پاشید.

 و مرد بزرگی به نام مصطفی کمال پاشا با مقاومت علیه این تهاجم لقب قهرمان ملی ترکیه را به خود گرفت و توانست در سال 1923 میلادی و از اساس جدایی دین از سیاست، جمهوری ترکیه را تاسیس نماید و لقب آتاترک را به وی نسبت دادند. او انقلاب بزرگی را برای صنعتی و غربی کردن ترکیه داشت و خط لاتین را برای نوشتار ترکی انتخاب نمود همچنین مجلس بزرگ میهنی ترکیه را تاسیس کرد و رهبر حزب خلق جمهوری خواه ترکیه گردید، وی به مدت 15 سال رییس جمهور ترکیه بود.

پیشینه پرچم

پرچم ترکیه متشکل از ماه و ستاره به رنگ سفید در زمینه سرخ رنگ است .

 این نماد بر می‌گردد به امپراتوری‌های سلجوقی و عثمانی و بعد از تغییرات حکومتی جمهوری ترکیه تصمیم گرفت نماد پرچم را حفظ نمایند زیرا اروپاییان به دلیل اینکه سلاطین عثمانی را خلیفه مسلمین می‌دانستند ، 

این نماد از پرچم را به عنوان نماد اسلام معرفی کردند. کشورهای زیادی از جمله پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، اذربایجان، مالزی، سنگاپور، الجزایر، موریتانی و لیبی از نماد ماه و ستاره در پرچم خود استفاده کرده اند.

سیاست

ترکیه در سال‌های اخیر که به ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان اداره می‌شود از نظر سیاسی و موقعیت منطقه ای که دارد درگیر ساست‌های داخلی و خارجی شده است از یک طرف به دلیل خط ارتباطی با اروپا مهاجران زیادی من جمله ایران، افغانستان، سوریه، عراق و … از طریق راه‌های زمینی و دریایی ترکیه قصد مهاجرت غیرقانونی به اروپا می‌زنند از طرفی کشورهای اروپایی به ترکیه فشار می‌آورد روی مرزهای خود بیشتر تمرکز کند از طرفی هم ترکیه به این امر مهاجرت‌های غیرقانونی فشارهای سیاسی به اروپا وارد می‌کند .

 ترکیه عضو ناتو ( پیمان آتلانتیک شمالی ) هست و در جنگ‌های داخلی سوریه و عراق مداخله می‌کند، هر چند مدتی با روسیه درگیری لفظی پیدا می‌کند و همینطور ایران اما در طول این سال‌ها یا توجه به بحث‌های سیاسی که بین دو کشور بوجود آمده روابط خود را با ایران تغییر نداده و همچنان ایران را عضوی از همسایگان مهم منطقه از نظر سیاسی، اقتصادی، گردشگری و روابط خارجه می‌داند .

اقتصاد

اقتصاد در کشور ترکیه بر پایه صنایع سنتی و جدید و رو به افزایش است. در سال 2005 ترکیه رتبه هفتم تولیدات کشاورزی در جهان را به خود اختصاص داد. با سرمایه ‌گذاری و اعتماد در بخش خصوصی امروزه این بخش به سرعت رو به رشد است.

با توجه به بالا بودن تولید ناخالص داخلی و برابری قدرت خرید در کشور ترکیه، نوزدهمین عنوان در تولید ناخالص جهان را در کارنامه موفق خود دارد. همچنین کشور ترکیه از اعضای موسس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و گروه 20 نیز می‌باشد .

 

از عمده صنعت‌های چمشگیر ترکیه باید به صنعت خودروسازی که رتبه 14 در جهان را دارد و کشتی‌سازی و محصولات آن که به اروپا صادر می‌کند اشاره کرد. سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده در کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی ترکیه سبب شد که بتوانند قسمتی از بازار اروپا و خاورمیانه را بدست آورد و محصولات کمپانی‌های بزرگی مثل بکو و وستل را به بازار جهانی معرفی و صادر کند.

 

سایر فعالیت‌های مهم اقتصادی ترکیه عبارتند از مواد غذایی، بانکداری، ساخت‌وساز، لوازم خانگی، الکترونیک، پوشاک و منسوجات، محصولات پتروشیمی، گردشگری و صنعت ماشین آلات.

مردم و فرهنگ

زبان رسمی در کشور ترکیه ، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی و امروزه با خط لاتین می نویسند . اما به زبانهای کردی ، ارمنی ، زازارها ، ترکی آذربایجانی ، لاز ، عرب و گرجی بسته به موقعیت جغرافیایی شهرها در نزدیکی مرز با کشورهای همسایه صحبت میکنند .

دین رسمی در ترکیه اسلام است ، بر اساس آخرین آمار بدست آمده 99.8 درصد مسلمان ، 0.2 درصد مسیحیان و کلیمیان و سایر ادیان می باشد. مسلمانان ترکیه پیرو مذهب تسنن هستند که حنفی‌ها بزرگ‌ترین و شافعی ها کوچکترین پیروان می باشند.

حجاب اسلامی در گذشته برا اساس قانون اتخاذ شده به اینصورت بود که کارمندان زن در ادارات دولتی اجازه پوشش حجاب را نداشتند و همچنین در سال 1997 طی بخشنامه ای اعلام گردید دانشجویان دختر در دانشگاههای دولتی و در سال 2006 داانشجویان دختر در دانشگاه های غیر دولتی مجاز به استفاده از حجاب نبودند امام هم اکنون حجاب در کشور ترکیه به جز بخش های حکومتی اختیاری می باشد .

قطعا همه با سریال و موسیقی ترکیه آشنایی داریم . موسیقی در ترکیه انس گرفته و خواننده های بسیاری در این هنر فعالیت میکنند  خارج از سبک ترکی از سبک موسیقی ایرانی ، عربی ، یونانی و غربی در ساختار موسیقی و آهنگ های خود استفاده میکنند . همچنین صنعت سینما در ترکیه مشهور می باشد و اکثر فیلم و سریال های ترکی در کشورهای خارجی از جمله ایران به نمایش در می آید.

گردشگری

صنعت گردشگری در ترکیه مهمترین و بزرگترین صنعت درآمد زا و ورود ارز به کشور میباشد ، سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای مسافرت ، تفریح و ریلکس کردن به ترکیه سفر میکنند ، هر شهر ترکیه برای یک مقصد گردشگر ی تعریف شده است اکثر کشورها همایش های خود را در شهرهایی مثل استانبول ، آنکارا برگزار میکنند ، مسابقات ، نمایشگاه ها و … پس میتوتان گفت شهر هایی مثل استانبول و آنکارا در کل فصول سال ورود مسافر در هر زمینه ای به خود دارد.

شهرهای مهم توریستی کشور ترکیه

• اسانبول

نام ترکی استانبول، نام عربی قسطنطنیه و نام یونانی کنستانتین با جمعیت حدود 15 میلیون نفر پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر در ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه می‌باشد . تنگه بسفر از میان این شهر می‌گذرد  و علاوه بر منظره‌ای زیبا که به استانبول داده مرز بین استانبول اروپایی و آسیایی و همچنین جداکننده قاره آسیا و اروپا است.

•آنتالیا

شهرآنتایا ( به ترکی عثمانی آنطالیه ) یکی از شهر مهم گردشگری کشور ترکیه است و خط ساحلی با دریای مدیرترانه دارد با داشتن هتل های بوکس و ساحل های شنی و ماسه ای و حتی صخره ای سالانه توریست های بی شماری از سرار جهان را به خود جذب میکند . شهر آنتایا بیشتر برای گردشگرانی که قصد دارند لذت آرامش را داشته باشند بسیار مناسب است ، هتلهای آنتالیا کلیه خدمات از جمله سرویس کامل پذیرایی صبحانه ، ناهار ، شام و نوشیدنی ، پارک های آبی ، استخر های سر پوشیده و سر باز و کلی امکانات رفاهی دیگر ارائه میدهد .

•آلانیا

شهر آنالیا ( نام قدیم علائیه ) یکی دیگر از شهرهای ساحلی کشور ترکیه و 135 کیلومتری شهر آنتالیا می باشد . هتلها و خدمات ارائه شده توسط آنها همانند شهر آنتالیا می باشد و اکثر امکانات رفاهی را برای مسافران فراهم کرده است .

•ازمیر

شهر ازمیر ( نام قدیمی یونانی اسمیرنا ) پس از آنکارا و استانبول سومین شهر پرجمعیت است و از لحاظ تجاری ، صنعتی و بندری جز شهرهای مهم کشور ترکیه بشمار می آید . جمعیت آن حدود 3 میلیون نفر است و در ساحل دریای آزه را دارد. ازمیر قدمت 3000 ساله در سابقه شهر دارد و از شهر های باستانی یونانیان بوده است .

•کوش آداسی

شهر کوش آداسی معروف به جزیره پرنده قوش که دلیل نزدیکی به جزیره ساموس از موقعیت گردشگری و جذابیت خاص برخوردار است . در کنار بندر قایق های تفریحی و مدرن نمای زیبایی به شهر داده است .

•بودروم

شهر بودروم درای فرودگاه بین المللی مجهز و در فاصله 250 کیومتری ازمیر قرار دارد. شهری زیبا با قدمتی تارخی که آثاری هچون آرامگاه هالیکارناسوس از عجایب هفتگانه دنیای باستان ، دروازه میندوس از دوره هخامنشی ، قلعه بدروم و موزه باستان‌شناسی زیر آب ، آمفی تئاتر هالیکارناسوس بنا شده است

•مارماریس

شهر ماماریس نیز جز شهرهای بندری و ساحلی مدیترانه است . به دلیل واقع شدن بین رشته کوه ها و دریا آن را نسبت به سایر شهرهای ساحلی و گردشگری متمایز کرده است . آب و هوای مدیترانه ای یعنی تابستان گرم و مرطوب و زمستانی خنک و باران دارد . تورهای تفریحی با کشتی های مدرن که اکثرا به سمت جزیره یونان از طریق بندر ماماریس انجام می شود.

•چشمه

شهر یا بهتر است گفت جزیره چشمه یکی از شهرهای رویایی کشور ترکیه با قدمتی تاریخی است ، با شهرسازی منحصر به فرد ، محله ها و کوچه های سنگ فرش شده با مغازه کوچک و بزرگ و خانه های ویلایی و همینطور اثار باستانی جلوه زیبایی به شهر داده است . چمشه ساحل دریای اژه را با ماسه های نرم و سفید دراد که میتوان زیر تابش خورشید و وزیدن نسیم حمام آفتاب گرفت .

•ریزه

ریزه شهری کوچک در دل جنگل و میان کوهستان و دریای سیاه واقع شده با آب و هوای معتدل و بارانی ، بهار و پاییز زیبا و زمستان سردی دارد . شهر ریزه به دلیل طبیعت بکری که دارد سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب میکند و یکی از نقاط مهم اقتصادی در صنعت گردشگری ترکیه محسوب می شود

•کاپادوکیا

شهر کاپادوکیا معروف به شهر بالن های هوایی که که در پارسی باستان به کاپادوکیه ، هاسپادوجا کاپادوسیه نام گذاری شده بود ، همچنین کاپادوکیا به شهر زیر زمینی معروف می باشد و حدود 36 شهر زیر زمینی که بزرگترین آنها کایمالکی نام دارد.