تایلند

پکیج تورهای تایلند

تایلند

پادشاهی تایلند که قدیم با نام سیام شناخته می‌شد کشوری است در شبه جزیره هند و چسن و جنوب شرق آسیا که با کشورهای میانمار ، لائوس ، مالزی و کامجوج مرز دارد. زبان رسمی تایلندی و پایتخت آن بانکوک و دین و مذهب بودایی دارند . واژه تایلند از دو لغت تای و لند آمده که به معنای مردمان آزاد یا قوم تای است .

جغرافیا

مساحت کشور تایلند حدود 513 هزار کلیومتر و جمعیت تقریبی 70 میلیون نفر دارد . از نظر جغرافیایی در جنوب شرق آسیا قراردارد ، آب و هوای گرمسیری با فصل‌های گرم و خشک 34 درجه و رطوبت 75 درصد ، بارانی 29 درجه و رطوبت 87 درصد و خنک 20 تا 32 درجه دارد ،

تایلند همانند سایر کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا دارای منابع طبیعی همچون کائوچو ، تنگستن ، قلع ، الوار چوبی ، سرب ، زغال سنگ ، سنگ گچ ، فلوراید و زمین های حاصلخیر کشاورزی می‌باشد.

تاریخ

کشور تایلند با نظام پادشاهی ادراه می‌شود . در سال 1932 میلادی نظام را به یک کشور مشروطه سلطنتی تغییر دادند که بر اساس قوانین اتخاذ شده نخست وزیر قدرت عهده دار قدرت سیاسی و پارلمان است و رئیس حکومت بر عهده پادشاه کشور باشد . در تایلت پادشاه باید در جایگاه احترام ، عبادت ، محبوبیت و حتی قداست برخوردار باشد و اکثریت مردم به آن احتارم گزارند.

در گذشته آناندا ماهیدول پادشاه تایلند بود که به صورت مرموزی در کاخ به قتل رسید وپس از آن برادرش بومیپول آدولیاده به سلطنت رسید ، وی در دوره پادشاهی خود چندین کودتای نظامی را تجربه کرد ولی با اقتدار توانست ثبات کشور را حفظ کند . پس از درگذشت بومیپول آدولیاده مقام پادشاهی به پسرش واجیرالونگکورن رسید و همسرش سوتیدا تیدجای مقام ملکه تایلند را دارد . آنها از دودمان چاکری هستند .

سیاست

سیاست‌های اتخاذ شده در نظام پادشاهی تایلند اکثر دوره‌ها باعث ناراحتی مردم و اغلب خود دستگاههای اجرایی شده و در طول زمان این سیاست های نادرست آتش کودتا در کشور را روشن کرده 

در آخرین کودتای انجام شده می‌توان به کودتای سال 2014 توسط پرایوت چان اوچا فرمانده ارتش علیه یانگلیک شیناواترا نخست وزیر سابق اشاره کرد که موفق شدند نظامیان برای چندمین بار حکومت و اداره کشور را در دست بگیرند .  بعد از آن با برگزاری یک همه پرسی مردمی در چهارچوب قانون اساسی توسط نظامیان و مشارکت بی‌نظیر مردم و رای تجمیعی آنها سبب گردید اختیاراتی قابل نلاحظه به خونتا ( حکومت نظامی تایلند داده شود .

اقتصاد

کشور تایلند از اقتصاد مساعدی برخوردار است . واحد پول آن بات Baht  است . تایلند تقریبا اکثر فعالیت‌ها اقتصادی مانند صادرات ، واردات ، صنایع ، کشاورزی و منابع ارزی در بر دارد.

صادرات شامل برنج و محصولات کشاورزی ، اتومبیل ، کولر ، پوشاک ، شیلات و قطعات کامپیوتر

واردات شامل نفت و گاز و مواد خام ، حبوبات ، لو.امز خانگی ، مواد شیمیایی

صنایع شامل صنعت اتومبیل سازی ، صنعت گردشگری ، نساجی ، کشاورزی ، نوشابه سازی ، تنباکو ، سیمان ، دومین تولید کننده تنگستن و سومیت تولید کننده قلع جهان

محصولات کشاورزی شامل برنج ، نیشکر ، نشاسته ، ذرت ، سویا ، کائوچو

منابغ ارزی شامل صادرات ، سرمایه گذاری خارجی  و گردشگری

اتحادیه اروپا ، آمریکا ، ژاپن ، مالزی ، سنگاپور مهمترین و بزرگترین شرکای تجاری تایلند می‌باشند .

مردم و فرهنگ

جمعیت مردمی کشور تایلند بر گرفته از چندی نژاد است ، نژاد تایی 75 درصد ، نژاد چینی 14 درصد ، نژاد مالایی 3 درصد و قومیت‌های مون‌ها ، خمرها و طوایف کوه نشین سایر نژادها هستند . زبان مردم تایلندی و جز قدیمی ترین زبان های شرق آسیا است ، دین 95 درصد مردم تایند بودایی 4 درصد مسلمان و 1 درصد سایر ادیان است  .

با توجه به رسمی بودن زبان رسمی تایلندی در بسیاری از مناطق تایلند مردم با گویش محلی خود همانند ایران صحبت میکنند . خط نوشتاری تایلند تک و منحصر به کشور خود است ترتیب جملات شامل فاعل ، فعل و مفعول است اما یک ویژه‌گی خوب برای افرادی که علاقه به یادگیری زبان تایلندی دارند ، این است که در زبان تایلندی فعل صرف نمی‌شود.

گردشگری

صنعت گردشگری در تایلند جایگاه مهمی در نقش اقتصادی دولت دارد و به دلیل موقعیت جغرافیایی ، آب و هوای گرمسریری وجود دریا ، ساحل و زیر ساخت های مناسب گردشگری از جمله داشتن فرودگاه‌های مدرن ، هتل‌های لوکس ، اماکن تفریحی ، تفریحات و کلوب های شبانه توانسته در بین کشورهای گردشگری جهان رتبه مناسبی را به خود اختصاص دهد و سالانه از سراسر جهان گردشگران به این کشور مسافرت میکنند.

بانکوک

شهر بانکوک یا بانگکوک با جمعیت حدود 11 میلیون نفر  پایتخت کشور پادشاهی تایلند و دارای بیشترین جذب توریست نسبت به سایر کشورها در جهان است .

نام رسمی شهر بانکوک از حدود 200 سال پیش کرونگتِپ است اما اکثر خارجیان آن را با نام بانگکوک صدا می‌کنند و خود مردم محلی نام بانگکوک را برای یکی از مناطق شهر به کار می‌برند.

مراکز تفریحی شهر بانکوک :

  • کاخ بزرگ
  • بازار روی آب
  • باغ وحش سافاری ورلد
  • مزرعه تمساح‌ها
  • معبد بودا

پوکت

پوکت بزرگترین جزیره و دومین استان کشور تایلند و در ساحل دریای اندامان قرار دراد که 32 جزیره کوچک  را در اطراف خود دارد . جزیره پوکت نقش بسزایی در مسیر دریایی بین هند و چین را ایفا کرده و به غیر از سایر جزایر که تحت سلطه مستعمران بریتانیا ، پرتغال و هلند بودند مستثنی بود و هرگز در استعمار کشوری نشد .

پاتایا

پاتایا یا پِتایا شهری ساحلی کوچک در سواحل شرقی خلیج تایلند و 165 کیلومتری شهر بانکوک قرار دارد . یکی از مهمترین شهرهای توریستی کشور تایلند محسو میشود که سالانه بیش از 5 میلیون گردشگر برای تفریح و ریلکس کردن به آنجا سفر میکنند . پاتایا با داشتن انواع تفریحات شبانه شهرت جهانی دارد . خیابان واکینگ استریت معروفترین جاذبه های تفریحی و گردشگری شبانه در پاتا است .