یزد با نیوار

یزد ، کلمه‌ ایست باستانی که به  ریشه کلمه  یُشت ، یسن یا یزت برمی‌گردد و به معنای نیایش خدا و پرستش است. یزد شهربادگیرها ، شهری با قدمت 3هزار ساله، به عنوان قدیمی ترین شهر خشتی ایران و دومین شهر با ساختار خشتی در جهان شناخته می شود . هر ساله تعداد زیادی گردشگر خارجی و داخلی را به خود جذب می کند. یزد استانی در مرکز ایران است که از شمال با خراسان رضوی، شمال غربی با سمنان، از غرب با اصفهان، از شرق با خراسان جنوبی، از جنوب و جنوب غربی با فارس و از شرق و جنوب شرقی با کرمان همسایه است.

وجود محله‌های قدیمی و سنتی،  با کوچه پس کوچه‌های خشت و گلی، ساباط ها، بازارها، مساجد، حمام این شهر را در فهرست جهانی یونسکو ثبت کرده است.  این شهر به  نام هایی چون دارالعباده، شهر بادگیرها و شهر دوچرخه‌ها  نیزمعروف است. جمعیت این شهر 1میلیون و140هزار نفر می باشد. فاصله یزد تا اصفهان 323 کیلومتر و فاصله تا تهران 627 کیلومتر است.

برای شناخت بیشتر اماکن تاریخی این شهر با نیوار همراه شوید:

 

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد یکی از زیباترین و اصیل ترین باغ های ایرانی است  که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است. به  دلیل قرارگرفتن در محله چهارمنار این باغ به  نام ، باغ چهار منار نیز نامیده می شود. این باغ در اواخردوره افشاریه  و در زمان  محمد تقی خان بافقی معروف به (خان بزرگ) که سرسلسله خوانین یزد بود، احداث گردید. خان بزرگ قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث کرد و آب را از مهریز به یزد و سپس به باغ دولت‌آباد رساند. سپس دارالحکومه خود را در این باغ زیبا بنا نمود. یکی ازبلندترین بادگیرهای خشتی جهان با ارتفاع ۳۳ متر و ۸۰ سانتیمتر در این باغ ساخته شده است.

 

میدان امیر چخماق

یکی از معروف ترین  اماکن تاریخی و دیدنی یزد میدان امیر چخماق می باشد. این میدان در قرن9هجری قمری یعنی در دوره تیموریان و در زمان زمامداری امیر جلال الدین چخماق ساخته شد. میدان امیرچخماق  شامل بازار، تکیه، مسجد ، دو آب‌انبار و بقعه سیتی فاطمه است که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. مراسم مشهور نخل گردانی در ماه محرم نیز در این میدان برگزار می شود و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

 

گوردخمه زرتشتیان

گور دخمه زرتشتیان یزد که به نام هایی چون برج خاموش و برج سکوت معروف است، در شهر یزد در منطقه ای به نام صفاییه وبالای کوه کم ارتفاعی واقع شده که نوعی قبرستان زرتشتیان محسوب می شود. در قدیم زرتشتیان اجساد مردگان خود را در این مکان قرار می دادند تا لاشخوارها و دیگر پرندگان جنازه را نشخوار کنند،  به اعتقاد زرتشتیان خاک که یکی از عناصر ۴گانه مقدس است نباید توسط بدن انسان آلوده شود. 

 

 

آتشکده های زرتشتیان  یزد

یکی از اماکن مقدس نزد زرتشتیان است. در این مکان آتش مقدس نگهداری می شود. این آتش مدت 1500سال است که روشن مانده است. شخصی به نام هیربد مسئول نگهداری از این آتش است و روزانه چندین نوبت  چوب برای روشن ماندن آتش مهیا می کند. معماری آتشکده ها ساده و بدون تزیینات اضافه است و از سبک معماری هخامنشیان پیروی می کند. ساختمان در ارتفاعی از سطح زمین ساخته شده است و پس از بالارفتن از 8 پله شما میتونید به داخل ساختمان اصلی برسید. ورود  به این پرستشگاه برای ادیان دیگر آزاد است و تنها  شرط ورود به این مکان تمیز بودن و پوشیدن لباس سفید یا رنگ روشن است.

  

موزه آب

موزه آب در شمال میدان امیرچخماق و در یکی از خانه های تاریخی  متعلق به آقای کلاهدوز که یکی از تجار معروف یزد بود تاسیس گردید. با ورود به این خانه تاریخی می توانید با تاریخ چندهزار ساله آب در این شهر کویری آشنا شد.  همچنین در این خانه تاریخی شما می توانید از لوازم و وسایل مورد نیازحفرچاه، قنات و کاریزآشنا شوید. این ساختمان در 5طبقه طراحی شده است، اما نه 5  طبقه بر روی سطح .علت متفاوت بودن این ساختمان داشتن ۵ طبقه در زیرزمین است. در طبقه اول محل تلاقی قنات ها می باشد. طبقه دوم که در عمق10متری زیر زمین واقع شده است، محل نگهداری آذوغه بوده است. طبقه سوم  و چهارم محل سکونت اهالی خانه بوده است. قرار گرفتن در عمق زمین بهترین راهکار فراراز گرمای طاقت فرسای تابستان کویر بوده است. طبقه پنجم که پشت بام ساختمان محسوب می شود و چاه خانه قرار دارد.