مالزی

پکیج تورهای مالزی

مالزی

مالزی با نام رسمی فدراسیون مالزی در جنوب شرق آسیا و پایتخت آن شهر کوالالامپور  و پایتخت اداری آن شهر پوتراجایا است . کشور مالزی نظام شاه نشینی را تجربه کرده و پادشاهانی همچون جوهور ، پاهنگ ، پراک ، سلانگور و غیره را داشته است . مالزی متشکل از مالاییها ، چینی ها و هندی ها است .

جغرافیا

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد که از دو بخش تشکیل شده از طریق دریای چین جنوبی از یکدیگر جدا شده اند . آب و هوای استوایی در تمام فوصول سال روز و شب یکسان است به طور مثال همیشه یک ساعت آفتاب طلوع و در یک ساعت غروب میکند ، هوای گرم شرجی و اکثرا بارانی .

به خاطر استوایی بودن دارای جنگلهای مرتفع و طبیعت همیشه سبز ، تپه‌ها و کوهستان‌های جنگلی . مسیر دریایی در تنگه مالاکا بین سوماترا وشبه جزیره مالزی از موقعیت خوبی برخوردار است .

شهرهای دیگر مالزی عبارتند از پنانگ جرج تاون، ایپوه، جوهور باهرو، کوچینگ، کوتا کینابالو، الور ستار، کوتاباهارو و شهر مالاکا.

تاریخ

پرتغالی ها اولین اروپایی هایی بودند که جزیره مالایا را کشف و بر آن حکومت کردند و بعد از سالها بریتانیا این کشور را تصرف  و رونق چشمگیری در تجارت ایجاد کرد . در قرن دهم میلادی اولین دوره پادشاهی را بنا کردند.

با روی کار آمدن ماهاتیر محمد و تصمیم به اخراج بریتانیایی‌ها از کشور  وبا صباح ، برونی ، سنگاپور اعلام استقلال کردند ، بعدها کشورهای سنگاپور و برونی از آنها جدا و کشورهای مستقل خود را تشکیل دادند .

سیاست

سیستم حکومتی و سیاسی مالزی میراثی از حکومت بریتانیا می‌باشد . مجلس 219 نفری مالزی از مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده است ، نخست وزیر باید از طریق مجلس سفلای پارلمان انتخاب شود و در طی دوره خود کلیه قدرت اجرایی در اختیار وی می باشد.

مالزی دارای ۱۳ ایالت است و هر ایالت دارای یک سر وزیر است و اکثر ایالت‌ها دارای «پادشاه» هستند.

اقتصاد

منابع طبیعی در مالزی مهمترین بخش اقتصادی همچون کشاورزی ، جنگلداری و مواد معدنی محسوب میشود .

 اولین صادر کننده پلاستیک طبیعی ( کائوچو ) است وصادرات دیگر شامل الوار تنه های درخت ، کاکائو ، فلفل سیاه ، آناناس و تنباکو است .

دیگر اقتصاد مهم مالزی قلع و نفت خام است که در دهه 1980 بزرگترین تولید کننده قلع جهان بوده است و در سال 1972 نفت خام و گاز طبیعی جایگاه جدیدی را بدست آوردن . سایر مواد معدنی استخراج شده در کشور مالزی شامل طلا ، مس ، سنگ آهن ، زغال سنگ ، آهک ، فسفات و چند مورد دیگر می‌باشد.

کشور مالزی در سال 1970 تغییر رویه اقتصادی داد و از وابستگی به معادن و کشاروزی به اقتصاد صنعتی روی آورد .

واحد پول مالزی رینگت است .

مردم و فرهنگ

نژاد مردم کشور مالزی از سه نژاد مالایی ، چینی و هندی تشکیل شده که بیشترین آنها مالایی ها می باشد . زبان اصلی مالایی با خط انگلیسی است که این خط در گذشته خط عربی بوده و با مهاجرت بالا به مالزی و استعمار انگلیس به خط نوشتاری انگلیس تغییر داده شد .

دین رسمی در مالزی اسلام است و بیش از نیم از مردم از دین اسلام با مذهب شافعی و بعضا صوفیه و اسماعیلیه پیروی میکنند  اما ادیان دیگر مثل مسیحیت ، بودایی و هندو نیز در مالزی وجود دارد . مردم مالزی شخصاً به دین و اعتقادات مذهبی یکدیگر احترام می‌گذارند .

مردمی بسیار خونگرم و میهمان نواز و به دلیل چند دینی بودن رستوران‌دار‌ها و فروشندگان مسلمان برای انتخاب راحت خریداران از قرار دادن آرم حلال بر ورودی مغازه های خود اطلاع رسانی میکنند .

گردشگری

کشور مالزی با داشتن جزیره های متعدد با امکانات رفاهی ، کیفیت شهری در کوالالامپور ، تفریحات بی‌شمار ، و طبیعت بکر جایگاه مهمی در صنعت گردشگری در جهان دارد . غواصی در جزیره‌ها با آب‌های شفاف ،

 بازدید از بلنترین برج‌های دوقلوی جهان در کوالالامپور ، مجسمه باتوکیو ایستاده ، باغ پرندگان ، طولانی ترین سرسره آبی جهان ، و پل آسمان شهر لنکاوی و بهشت روی زمین شهر گنتینگ که در بلندای کوه و بالای ابر‌ها است و بوسیله تله کابین می‌توان به آنجا رفت .