جزیره کیش

جزیره کیش

کیش با نام معرب قِیس جزیره ای تفریحی در جنوب ایران و در شهرستان بندر لنگه و در سواحل خلیج همیشه‌گی فارس قرار دارد . در زبان پارسی پهلوی به دلیل وجود قنات های بسیار در این جزیره نام کیش را به خود گرفته است و در فرهنگ دهخدا واژه کیش را مرتبط به ترکش و تیر داده است .

جزیره کیش با جمعیت حدود 40 هزار نفر یک منطقه تجاری آزاد با مراکز تجاری و تفریحی و زیرساخت های گردشگری و هتل‌های فراوان مقصد اصلی برای گردشگران داخلی ایرانیان به حساب می آید .

جزیره کیش بعد از دبی و شرم الشیخ سومین جزیره توریستی پر بازدید در خاورمیانه است ، جزیره کیش با وجود اینکه در نقشه ایران قرار دارد اما برای بسیاری از کشورها که برای ورود به ایران نیاز به روادید (ویزا) دارند ، برای ورود به جزیره کیش معاف از ویزا هستند .

جغرافیا

جزیره کیش با مساحت 91 کیلومتر مربع در خلیج همیشه‌گی فارس با ایران درشمال ، با تنگه هرمز در شرق ، با امارت در جنوب  وبا بحرین ، قطرو عربستان در غرب واقع شده و در امتداد ساحل آن صخره‌های مرجانی به وفور دیده می‌شود. زمین کیش تخت و بدون پستی و بلندی مانند کوه و تپه می‌باشد .

آب وهوای کیش نیمه استوایی و بسیارخشک است با رطوبت تقریبا 60 درصد و بهترین ماه‌های سال از مهر تا فروردین با دمای بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد است .

پوشش گیاهی کیش مانند سایر جزایر خلیج همیشه‌گی فارس گرمسیری است و این پوشش گیاهی در برابر خشکی از مقاومت بالایی برخوردار است از این پوشش های گیاهی میتوان به درختان نخل خرما ، کُنار ، کَهور ، اُکالیپتوس و ابریشم اشاره کرد و همچنین درخت کمیاب لور.

تاریخ

در دوران باستان جزیزه کیش را کامتینا ، اراکیا ، آرتاکا و قیس نام می‌بردند . جزیره کیش با روی کار آمدن شاهنشاهی هخامنشیان و با ایجاد راه کارهای تازه مثل ساخت فانوس دریایی ، کشتی های جدید برای حمل مسافر و کالا و دریانوردی رونق پیدا کرد .

حکومت اشکانیان و ساسانیان حاکمیت کیش را برعهده داشتند تا زمان کسترش اسلام به دست خلفای اموی قرارگرفت و بعد ازآن یک ایرانی که اهل شهر ری بود به آنجا تاخت و به غیر از پس گرفتن کیش ، بحرین را نیز تصرف کرد . کس از دوران آل بویه تا کنون تحت حکومت ایران قرا گرفت .

دوره طلایی کیش در دوره سلجوقیان بود که به بزرگترین ناحیه تجاری خلیج همیشه‌گی فارس تبدیل شد شاعران و مورخان زیادی همچون ابن خرداد ، ابن بطوطه ، یاقوت حموی وسعدی درباره کیش سخن گفته اند و حتی در سفر مارکوپولو به چین از مرغوبیت مرواریدها سوال شد و وی در پاسخ گفت از جزیره کیش آمده است .

جزیره کیش بیش از 100 سال در تصرف پرتغالیها بود و در سال 1031 توسط امام قلی خان از سپهسلاران حکومت شاه عباس موفق به فتح  کل خلیج فارس و بحرین و جزایرو جزیره کیش شد . با روی کار آمدن دوره حکومت پهلوی وبه دستور وی شروع به سرمایه گذاری در این جزیره از قبیل زیرساخت های گردشگری ، هتل ، فرودگاه و نمایشگاه‌های بین المللی کردند . و کیش به اقامتگاه سلطنتی ایشان و خانواده‌اش تبدیل شد .

اقتصاد

جزیره کیش یک منطقه آزاد تجاری است و همیت امر باعث شده قواین راحت‌تری نسبت به قوانین داخلی ایران در خصوص تجارت آزاد ، سرمایه گذاری خارجی ، تجارت بین الملل و ورود گردشگران باشد . در اوایل سال 1990 ایران کمپینی را تشکیل داد که در پی آن جزیره کیش رقیب کشورهای دبی و دوحه شود ، این کمپین باعث احداث پروژه‌ها و برنامه‌های ساختمانی عظیم و جذب سرمایه گذار می‌شود . در سال 2010 بورس کیش درکنار بورس نفت افتتاح گردید تا روند سرمایه گذاری خارجی را سهولت بخشد .

مردم و فرهنگ

به مردم جزیره کیش کیشوند میکویند و به آنها کارت کیشوندی داده میشود . مردم جزیره کیش اغلب شیعه و فارسی زبان هستند . در کیش امروزی اقوام زیادی از ایران با آداب و فرهنگ خود در صلح و آرامش کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

لباس محلی مردان عرب زبان کیش دشداشه است . اکثر مردم کیش به شغل ماهیگیری ، دریانوردی ، بازرگانی ، دام داری و صید مروارید است و عید نوروز ، قربان و فطر را جشن میگیرند. نژاد بومیان جزیره کیش دراویدی ، نوردیک ، سامی و سیاه پوست و به زبان فارسی و عربی صحبت میکنند .

ساخت کوزه‌های سفالی از میرازث فرهنگی و صنایع دستی جزیره کیش بشمار می‌آید و دیل آن وجود گِلی بنام مارون اسن که در عمق 30 متری خاک جزیره کیش یافت می‌شود ورنگ آن با گِلهای دیگر متفاوت است . از دیگر صنایع دستی و وجود صدف . مروارید دریایی به زیور آلات ساخته شده با صدف و مردوارید اشاره کرد .

گردشگری

جزیره کیش با وجود مساحت کوچکی که دارد اما از نظر قدمت تاریخی و داشتن بناها و مکان‌ها وشهرهای تاریخ مستثنی نیست . شهر باستانی حریره از جاذبه‌های گردشگری کیش محسوب میشود که دارای داستانی زیبا با فرمانروایی ملکه حریره بوده است . این شهرخالی از سکنه و ویرانه شده که بعد ها بخشی از شهر و اماکن آن بازسازی و ترمیم شد مانند عمارت اعیانی ، آب انبار و مسجد جامع حریره .

موزه مردم شناسی مه یک خانه‌ای با قدمت تاریخ از حاج عبدالله بن شاهین یکی ازتجار مروارید و صاحب بزرکتریم لنج بادی زمانه خود است . در این خانه تاریخی نقش تاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم و صنایع دستی به وفور دیده می‌شود.

جزیره کیش از سوی سازمان گردشگری به عنوان چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غرب آسیا معرفی گردید . در پس از دوران پهلوی تا به امروز رشد چمشگری در این جزیره از نظر گردشگری در ضمینه فضاسازی ، ساخت هتل‌های لوکس ، مراکز تجاری بزرگ ، تفریحات آبی و دریایی ، تفریحات شبانه ورستوران‌ها ، داشته است .

از دیگر اماکن دیدنی جزیره کیش میتوان به پارک برفی پنگوئن ، پارک هتر ، ساحل‌های ماسه‌ای و مرجانی ، باغ وحش ، شهر زمینی و پارک دلفین ها و از همه مهمتر و معروف تر کشتی یونانی است که در سال 1345 نزدیک به روستای باغو به برای همیشه به گِل نشست و به نماد جزیره کیش معرفی شد ، تفریحات دریایی مثل غواصی ، جت اسکی و …