هندوستان

پکیج تورهای هندوستان

تماس بگیرید

12 شب و 13 روز - 15 شهریور

شروع قیمت از 950 دلار + 22.000.000 تومان

هند

هند با نام رسمی جمهوری هند با تلفظ هندی Baharat و تلفظ انگلیسی India در جنوب شرق آسیا قرار دارد. نام هند برگرفته از زبان فارسی کهن است که باز واژه سانسکریت یا سیندو به کار میرفته و نام یک رودخانه بنام سند بوده است ، حتی خود واژه هندوستان نیز از زبان فارسی به معنای سرزمین هندوها آمده است.

هند بعد از چین دومین و پرجمعیت ترین و هفتمین کشور از نظر مساحت در جهان است .

خط دریایی با اقیانوس هند و خلیج بنگال و با کشورهای نپال،بوتان،چین،بنگلادش و میانمارز مرز زمین دارد.

کشوری با نظام پارلمانی دموکراتیک ، چندزبانه ، چندنژادی و چند دینی و مذهبی . معروف به صنعت ساخت فیلم ، موزیک و رقص هندی.

هند نیز دارای سلاح هسته ای و همینطور رتبه بالایی از نظر هزینه های نظامی دارد و اغلب درگیریهایی با دولت چین و پاکستان ایجاد می‌کند.

پرچم هند متشکل از 3 رنگ زعفرانی ، سفید و سبز و به صورت افقی همچون پرچم ایران است ، که در قسمت سفید گردونه‌ای با 24 پره و به رنگ صورمه ای قرارگرفته است هر رنگ آن نشانه های خود را دارد مثلا رنگ زعفرانی نشانه شجاعت ، فداکاری و دلیری ، رنگ سفید نشانه حقیقت و خالص بودن و رنگ سبز نشانه اعتقاد ، ایمان ، و باروری و حاصلخیزی دارد. و درپایان گردونه 24 پر که نشانی کهن در آیین بودا دارد و توسط پادشاه قدذتمند قرن چهارم میلادی به نام آشوکا به عنوان گردونه قانون استفاده می‌شد.

جغرافیا

جمهوری هند مساحت یرگی از جنوب آسیا را به خود اختصاص داده ، با جغرافیای متنوع شامل بیابان ، دشت ، کوهستان ، تپه و فلات است . قلعه کانچنجونگا با ارتفاع 8568 متر در هیمالیا بلندترین نقطه هند و سومین قله مرتفع جهان است .

آب و هوای هند در جنوب گرم و در شمال معتدل است . هند نیز دارای آب و هوای چهار فصل است ( گروم و خشک – سرد و خشک – فصل بارش – و معتدل ) ، منابع آبی هند از کانال‌ها ، آبگیر‌ها ، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها تامین می‌شود . هند دارای رودخانه بسیاری است در اینجا به چند مورد اشاره میکنیم ، رود براهماپوترا و ایندوس ، گنگ ، گوداواری ، یامونا ، نارمادا و کریشنا

هند همچنین دارای زیستگاه جانوری فراورانی است و منطقه حفاظت شده به مساحت 1400 کیلومتر دارد که در آنجا از شیر آسیایی محافظت میکنند ، به غیر شیر آسیایی حیواناتی مانند فیل ، ببر ، تک شاخ و کرگدن و انواع گونه‌ های پرندگان و 3 نژاد تمساح زیست میکنند.

هند از نظر ذخایر منابع طبیعی رتبه چهارم در جهان را رداد این منابع شامل زغال سنگ ، آهن ، مس ، الماس ، نفت خام و چندین مورد دیگر است . ذخایر نفتی هند حدود 25 درصد نیازهای داخلی کشور را تامین می‌کند.

تاریخ

هند یا در برخی منابع به قاره هند هم اشاره شده ، گذشته ای چهارصد هزارساله دارد که بر اساس شواهد بدست آمده سه هزار پیش از میلاد اولین تمدن به نام تمدن دره سده تشکیل شده و همزمان با تمدن شهر سوخته ایران با هم مراودات داشته اند . هند به دلیل تمدن قدمتی که داشته ، دارای دوره‌های تاریخی بسیاری بوده است . در ابتدای تشکیل تمدن هند ورود آریایی‌ها را داشته که همین امر تاثیر بسزایی در فرهنگ ، دین ، ادبیات ، زبان و متون مقدس آنها داشته است .

امپراتوری حکومت شاهنشاهی موریا در حدود 300 سال پیش ازمیلاد در هند شکل گرفت و آشوکای بزرگ قدرتمنترین حاکم و سومین شاه این سلسه بود در زمان زمامداری وی کلیه فعالیت های اجتماعی و شهری خود را از حکومت بزرگ هخامنشیان برمیگرفتند و حتی در ساخت وساز بناهای خود از معماری تخت جمشید الهام گرفتند .

بعد از امپراتوری موریا ، امپراتوری گوبتا دومین سلسله ای بود که قدرت را در دست گرفت و پس از آن حکومت های زیادی سر کار آمدند. در طی این سالها جنوب هند توانست روابط خوبی با اعراب مسلمان ایجاد کند و خارمیانه را به خاور دور از نظر روابط به یکدیگر نزدیک کرد .

ورود اسلام در هند بدون جنگ و درگیری نبود و اولین حضور اسلام به سال 711 میلادی برمیگردد که مسلمانان تا کنار رودخانه سند پیشروی کردن و در قرن دهم میلادی هم توسط سلطان محمود غزنوی به شمال هند و و منطقه پنجاب حمله کرد تا درنهایت در قرن 13 میلادی با تصرف شهر دهلی توسط مسلمانان اولین حکومت اسلامی به نام غلامان مسلمان را بنیان و اسلام در هند حاکم شد.

یکی از نوادگان تیمور لنگ به نام بابُر هند را تصرف کرد و امپراتوری مغولی هند را بنیان کرد و تواست به کل هند فرمانروایی کند

آخرین دوران طلایی امپراتوری مربوط به اکبر کبیر است که به دلیل مدارا کردن با غیرمسلمانان هندی لقب بزرگترین و مقتدرترین پادشاه هند را به او دادند .

پرتغالی‌ها اولین مهاجمان اروپایی به هند بودند که در شهر گوا امروزی مستقر شدند پس از آن بریتانیایی‌ها و فرانسوی ها وارد شدند و مناطقی را تحت عنوان بریتانیای کبیر در هند پایه نهادند. در نهایت بریتانیا بعد از یک سری شورش تصمیم به اعلام خود مختاری کشور هند کرد و مجبور شد اداره برخی از اداره کشور رابه مردم هند واگذار کند .

در همین هنگام بود که مرد بزرگی از جنبش استقلالی هند بنام ماهاتما گاندی قیام کرد و بر علیه بریتانیا به مبارزه پرداخت و در سال 1950 میلادی هند حکومت جمهوری مستقل خود را بدون وجود بیگانگان تشکیل داد و به عضویت اتحادیه کشورهای مشترک المنافع بریتانیا درآمد.

سیاست

هند بزرگترین نظام دموکراسی در جهان است پس از استقلا هند جواهر لعل نهرو از جنبش کنگره ملی هند به عنوان اولین نخست وزیر این کشور انتخاب گردید. بر اساس نظام سیاسی هند نخست وزیر بالاترین مقام و رئیس جمهور مقام تشرفاتی را دارد که از میان افراد محبوب و سیاسی کشور انتخاب می‌شوند.

قوه مقننه از دو مجلس عوام (لوک سابا) و مجلس سنا (راجیاسایا) تشکیل شده است . نخست وزیر از مجلس عوام ( لوک سابا ) معرفی می‌شود. درسال1952 اولین انتخاب سراسری هند برگزار شد.

رئیس جمهور با رای نماینگان پارلمان و نمایندگان کشور را برای یک دوره 5 ساله انتخاب می‌کنند . رئیس جمهور ریاست رسمی قوه مقننه ، قوه مجریه ، قوه قضاییه و فرمانده کل نیروهای مسلح می باشد.

اقتصاد

هند چهارمین اقتصاد برتر جهان است و با توجه به رکود اقتصادی جهانی ، رشد اقتصادی بالایی را کسب کرده و به یک قدرت اقتصادی جهانی تبدیل شده است ولی همچنان برخی از مردم آن در فقر شدید زندگی می‌کنند.

در سال 1991 با سرکار آمدن مانموهان سینگ ویز دارایی و تغییر در اقتصاد دستوری و خروج از آن با حذف قوانین مالیاتی ، وضع قوانین صادرات و واردات ، فراهم کردن زیرساخت ها برای سرمایه گذاران خارجی و ایجاد امنیت داخلی پیشرفت‌های بزرگی در اقتصاد بدست آورد . وی در تاریخ حال نخست وزیر هند می‌باشد.

واحد پول هند روپیه است .

به دلیل مساحت بزرگ هند و جمعیت نیروی انسانی یکی از بهترین مقاصد جهت امر سرمایه گذاری خارجی است . اکنون هند در زمینه فناوری اطلاعات یا همان IT پیشرفت زیادی داشته و جز نفرات اول این حوزه می‌باشد همچنین در تولید قطعات خودرو ، مواد شیمیایی ، داروسازی ، جواهرات و پوشاک فعالیت میکند

مردم و فرهنگ

هند با داشتن جمعیت یک ششم جهان دومین کشور پرجمعیت جهان است . کشوری با تبار
، فرهنگ ، مذهب و زبان متنوع با مسالمت و احترام به عقاید هم در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند . مردم هند از تبار هندوآرایایی 72 % ، تبار دراویدی 25% و تبار زرد 3% تشکیل شده شده است و هر کدام از تبار ها براساس مکان و فرهنگ و دین تقسیمان خود را دارند. 

زبان مردم هندی است اما تنوع زبان در این کشور به بیش از 1000 مورد میرسد تا جایی که در سال 1961 و سرشماری‌ انجام شده جمعا 1652 زبان ثبت شد که بعضا ممکن است بعضی از این زبانها با گویشش های مختلف همراه بوده است . در مکالمات روزمره تعداد زبان و گویش بی شمار است اما زبان اداری و رسمی ارگانهای دولتی هندی و انگلیسی است به ور مثال زبان رسمی دهلی به ترتیب انگلیسی ، اردو و هندی است .

دین مردم هند از ، هندو ، اسلام و بودایی ریشه گرفته است . 80درصد مردم هند هندو ، 15 درصد مسلمان ، 2.3 درصد مسیحی و 2.1 درصد سیک هستند . علاوه بر آن ادیان زرتشتی ، یهودی و بهایی نیز در هند می‌باشد. هند پس از اندوزی و پاکستان بزرگترین جمعیت مسلمان جهان را داردو این جمعیت بزرگ مسلمان در دهلی و بنگال و کشمیر زندگی می‌کنند

زرتشتیان

مهمترین اقلیت دینی هند و یادگار پارسی باستان زرتستیان هستند که پس از حمله وحشیانه اعراب به ایران ، از ایران به هند مهاجرت کردند و با جمعیت کمتر از 200 نفر 17 درصد اقتصاد هند را در دست دارند و شرکتهای بزرگی مانند تاتا و گودریج متعلق به زرتشتیان هند است .

گردشگری

صنعت گردشگری در هند بخش مهمی از اقتصاد کشور دارد که با ورود ارز به کشور و ایجاد اشتغال همراه می‌باشد . هند به دلیل موقعیت جغرافیایی دارای طبیعت و بیابان هست و بمعروف به کشور هزار مذهب با شهرهای تاریخی و بناهای قدیمی که سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید به سوی هند راهی می‌کند.

5شهر دهلی ، بمبئی ، جیپور ، چنای ، آگرا پر بازدیترین شهر هند برای گردشگران است

مکان های دیدنی هند

تاج محل ، معروف ترین مکان هند که اسم آن را قطعا همگان شنیده اند.

شهر مقدس وارانسی ، شهری در کنار رودخانه گنگ که مردم برای عبادت و غسل کردن در آب رودخانه به این مکان می‌آیند همچنین اموات خود را در این مکان سوزانده و خاکستر آن را در رودخانه میریزند.

جیزآلمر معروف به شهر طلایی ، شهری ساخته شده از مصالح به رنگ طلا در معابد ، اماکن و ساختمان و قلعه‌ها

مسجد مکه ، که در حیدرآباد قرار دارد و یکی از قدیمیترین و بزرگترین مساجد جهان با ظرفیت 10 هزار نفر ساخته شده است .

قارهای الورا ، این قارهای بسیار طولانی و توسط بودائیان با ابتدایی ترین مصالح ساخته شده است .

معبد طلایی آمریتسار ، مربوط به تبار سیک ها است و طرح ساخت آن برگرفته از سبک بناهای اسلامی و هندو می‌باشد