دوبی

پکیج تور دوبی

امارات متحده عربی

امارت متحده عربی کشوری در جنوب آسیا قرار دارد ،  که با کشورهای عمان و عربستان سعودی مرز زمینی و با کشور های قطر ، بحرین و ایران از طریق خلیج همیشگی فارس مرز آبی دارد . پایتخت آن ابوظبی و بزرگترین شهر امارات می باشد.

کشوری پادشاهی مشتکل از هفت قبیله شیخ نشین ( ابوظبی ، دوبی ، شارجه ، عجمان ، فجیره ، راس الخیمه و ام القیوین ) که هر کدام توسط یک امیر اداره میشود .

تا قبل از فوت شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان امیر ابوظبی ، رییس کل امارات بوده و پس از آن ریاست به برادرش محمد بن زاید آل نهیان رسید . دومین و مهمترین شیخ امارات شیخ محمد بن راشد آل مکتوم می باشد که مقام نخست وزیری امارت را دارد.

دین رسمی در امارت اسلام و زبان رسمی عربی می باشد . ششمین رتبه ذخایر نفتی و هفتمین رتبه ذخایر گازی جهان مربوط به کشور امارات است .

دبی

شهر دبی بزرگترین شهر و قلب اقتصادی و توریستی کشور امارات متحده عربی به حساب می آید . در حال حاضر دبی به دلیل موقعیتی که دارد سبب شده بازار جهانی و اقتصادی و بازرگانی را در دست بگیرد ، با صنعت نفت آغاز و به مرور زمان و با  ساخت وساز های رویایی و تفریحی با هتلهای لوکس و فضاهای بازی ، سرگرمی ، نمایشگاهی توانست در صنعت توریست و گردشگری وارد و موفق شود .

شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم در سال 1833 دبی را به عنوان شهر بنیان کرد و با توجه به موقعیت جغرافیایی به یک بندر مهم تبدیل شد .

 اولین کشفیات دبی در خصوص نفت در سال 1966 اتفاق افتاد و همین امر باعث قطر و دوبی واحد پولی به اسم مجلس نقد قطر و دبی تشکیل دهند .

 واحد پول آنها قبل از این روپیه خلیج بوده است. دوبی و ابوظبی به همراه 4 شیخ نشین دیگر در سال 1971 تصمیم به تشکیل یک کشور مستقل گرفتند و یک سال بعد راس الخیمه به آنها ملحق شد اما بحرین و قطر تصمیم گرفتند کشور مستقل خود را داشته باشند . و واحد پولی درهم را برای خود نام گذاری کردند .

جغرافیا

امارات کشوری خاورمیانه‌ای دسترسی آبی به دریای عمان و خلیج همیشگی فارس و تنگه هرمز دارد و همین باعث شده از نظر استراتژیک خوبی برخوردار باشد. امارات تا کنون ادعا می‌کند مالکیت دو جزیره تنب کوچ و تنب بزرگ با آن می‌باشد و ایران هیچ گاه این ادعا نپذیرفته است.

امارات از چهار منطقه جنگلهای کوهستانی الحجر ، جنگل و بوته زارهای کوهپایه الحجر ، منطقه بیابانی و نیمه بیابانی دریای عمان و منطقه کوهستانی الحجر تشکیل شده است . درخت خرما و اُکالیپتوس در واحه‌ای امارت رشد میکند . تیز شاخ عربی ، شتر یک کوهان و پلنک از حیوانات امارات هستند .

آب و هوای نیمه گرمسیری و خشک امارات از اقلیم کویری محسوب می‌شود و تقریبا می‌توان گفت هوای کل سال گرم و گرمتر است. در مناطق ساحلی بارش های سیل آسا و در مناطق بیابانی طوفان های شن را دارد.

امارت اولین بارش برف را در دسامبر 2004 در کوه جیس در راس الخیمه تجربه کرد.

تاریخ

با کشف آثار باستانی در امارات مشخص شده از حدود 125 هزار سال پیش مهاجرات از افریقا به شارجه امروزی انجام شده است . امارات دوره های متفاوتی را تجربه کرده و شاید به باور ما نمی آید که دارای دوران تاریخی باشد ، ما در ذیل مختصر به آن می پردازیم.

دوران باستان

کشف ابزارهای سنگی ساخته شده توسط مهاجران آفریقایی در 125 هزار سال پیش که به امارات امروزی مهاجرت کرده بودند ، نشان از دوران نوسنگی و دوران باستان میدهد . با استخراج مس از کوه‌های حجر عصر جدید در امارات رخ داد و باعث تجارت با تمدن های بین‌‌النهرین ، ایران و فرهنگ هاراپا گردید.

گفته می‌شود شش دوره سکونت انسانی در امارات پیش اسلام وجود داشته ، که به این دوره حَفیت ، فرهنگ ام‌النار ، تمدن وادی سوق اشاره شده است . قبل از اسلام این مناطق تحت سلطه و پادشاهی همخامنشیان و سایر نیرو ها بوده است .

دوران اسلام

ورود اسلام به امارات در سال 630 میلادی و نامه و دعوت پیامبر اسلام به حاکمان عمان رخ داد و با سفر حاکمان آن کشورها به عربستان وشهر مدینه باعث شد به دین اسلام روی بیاورند .

در سال 1990 مکانی در جزیره ای به‌نام صیر بنی یاس کشف کردند که روایت شده کلیسایی نستوری مربوط به سال 600 می باشد و بعد از 150 سال متروک شده است .

دوران پرتغالی ها

با به قدرت گرفتن اروپایی ها و ظهور آنها در مناطق خلیج همیشگی فارس سبب نفوذ پرتغالی ها به امارات و مناطق اطراف گردید آنها موفق به تسلط تجارت دریایی شدند وبا فتوحات خونین در شهرک های ساحلی توسط آلفونیو دو آلبوکرکی و فرماندهان پرتغالی قلعه هایی در مسقط ، صحار و خورفکان ساختند.

دوران انگلیسی ها ( بریتانیا )

داستان ورود بریتانیا به امارت مربوط به دزدی‌های دریایی توسط قبیله القاسمی به کشتی های تحت پرچم بریتانیا بود  و همین باعث لشکر کشی بریتانیا به رای الخیمه و سایز بنادر برای ایجاد امنیت دریایی و امنیت کشتی‌های تجاری خود گردید . این کشمکش‌ها ادامه داشت تا سال 1966 و عدم توانایی بریتانیا از اداره امارات باعث شد این کشور تحت عنوان امارت متحده عربی نامیده و استقلال پیدا کرد .

سیاست

امارات یک نظام پادشاهی مشروطه است متشکل از هفت نظام سیاسی قبیله‌ای یا شیخ نشین می‌باشد.

برا ساس گفته های روزنامه نیویورک تایمز ، امارت یک کشور استبدادی و خودکامه با ظاهر فریبنده و دولت مدرن است که از هفت قبیله تشکیل و هرکدام شیوه خود رهبری می‌شوند و دموکراتیک و آزادی بیان در آن تعریف نشده است .

 

 

قوانین امارت توسط مجلس ملی اتحاد که متشکل از 40 عضو امیرنشین است ، و طبق قانون اعضای شورا به طور مساوی بین و زن و مرد تقشیم شده است . وظیفه مجلس عالی اتحاد امارات انتخاب رئیس ئ نخست وزیر است و همیشه ریاست از ابوظبی و نخست وزیر از دبی انتخاب می‌شود .

اقتصاد

در سال 1357 خورشیدی امارت تصمیم گرفت سیستم اقتصادی جدیدی را اتخاذ کند و آن امارات صحرانشین با مردمی قبیله‌ای با بیابان های بایر و صحرایی به یک کشور فوق لوکس مدرن و ثروتمندترین کشور جهان تبدیل کند . ایت سیست اقتصادی باعث شد ، زمانیکه اکثر کشورها درگیر مشکلات مالی و اقتصادی بودند نظر سرمایه داران بزرگ را به خود جلب کند تا جایی که امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معتبر جهان در امارت سرمایه گذاری کرده‌اند . پس از عربستان ، امارت دومین کشور از نظر اقتصادی بین کشورهای شورای خلیج همیشگی فارس می‌باشد.

واحد پول امارت درهم است .

مردم و فرهنگ

مردم امارات با فرهنگ عربی که برگرفته از فرهنگ ایرانی ، هندی و آفریقایی می‌باشد. استفاده از فرهنگ ایرانی در نماهای اماراتی مخصوصا در مرکز تجاری ابن بطوطه و برج بادگیر که از نمای بادگیرهای یزد برگفته و ساخته شده است . مردم امارت عاشق موسیقی ، سافاری در بیابان‌های شنی ماسه‌ای ، شتر سواری و از همه مهمتر غذا هستند .

شاید اسم موزیک خلیجی به گوش شما آشنا باشد ، این سبک موزیک مربوط به کشورهای عربی خاورمیانه است که امارات نیز از این نوع سبک مستثنی نمی‌باشد. امارات سالنه میزبان بسیاری از فستیوالهای موزیک و اجرای کنسرت خواننده گان مشهور جهان می‌باشد که خود در جذب توریست به کشور نقش مهمی ایفا می‌کند .

غذاهای اماراتی دور از غذاهای ایرانی نیست و سه مزه اصلی شوری ، تندی و ترشی در غذاهای آنها حس می‌شود و از غذاهای معروف و پرطرفدار که در اکثر مهمانی‌ها و دورهمی‌ها سرور می‌شود ، می‌توان به کباب یا خوراک بره اشاره کرد

گردشگری

یکی از مهمترین درآمدهای امارات در صنعت گردشگری است با سرمایه گذاری در این امر و احداث زیر ساخت های لازم از نظر فرودگاه‌های مجهز و مدرن ،  هتل ، مراکز خرید ، اماکن تفریحی مهیج ، نمایشگاه‌ها و حتی احداث پیست موتور سواری توانسته عنوان پنجمین کشور جهان را به خود اختصاص دهد .

ساختار زیبا و لوکس در امارات موفق شد سازنده‌های فیلم های پرفروش جهان را جذب کند و یک نمونه آن فیلم ماموریت غیر ممکن با هنرمندی بازیگر معروف تام کروز در این کشور و قیمتی از فیلم در برج الخلیفه فیلمبلرداری و ساخته شد .