آذربایجان

پکیج تورهای آذربایجان

آذربایجان

جمهوری آذربایجان با جمعیت حدود 10 میلیون نفر بزرگترین کشور در قفقاز و در مجاورت دریای خزر است و پایتخت آن باکو و به زبان رسمی ترکی آذربایجانی صحبت میکنند و دین آنها اسلام است . جمهوری آذربایجان با کشورهای ایران ، ترکیه ، گرجستان ، روسیه مرز زمینی و با ترکمنستان و قزاقزستان مرزی آبی از طریق دریای خزر دارد .

جمهوری آذربایجان تا حدود 200 سال پیش متعلق به کشور ایران بود و جنگهای ایران و روسیه طبق قرارداهای گلستان و ترکمانچای از ایران جدا و به روسیه ملحق شد . در سال 1918 بعد از فروپاشی امپراتوری تزاری روسیه ، جمهوری آذربایجان اعلام استقلال کرد . جمهوری آذربایجان نام خود را از منطقه آذربایجان ایران بر گرفت در صورتیکه در نام های تاریخی ایران منطقه آذربایجان امروزی هیچ زمان با این نام نبوده بلکه اران یا آران خطاب می‌شد.

جغرافیا

جمهوری آذربایجان از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال رودخانه ارس و جنوب کوه‌ قفقاز بزرگ ، غرب کوه قفقاز کوچک ، شمال کوه‌های تالش و کنار دریای خزر قرار دارد.

 بلندترین نطقه آذربایجان مربوط به کوه بازاردوزو  با ارتفاع 4466 متر است . سهم خط ساحلی آذربایجان با دریای خزر حدود 800 کیلومتردارد . به دلیل وجود آب و هوای آنجا تنوع زیستگاهی و گیاهی  بسیار زیاد است تا جایی که گفته می‌شود تعداد 4500 گونه گیاه در آذربایجان مشاهده شده است .

از نظر آب وهوا ، جمهوری آذربایجان 9  ناحیه آب وهوایی دارد با میانگین 6 تا 36 درجه سانتیگراد نسبت به فصول متغییر . پایینترین دما با 33- درجه سانتی گراد مربوط به اردوباد و بالاترین دما با  46+ درجه سانتی گراد مربوط به جلفا ، پربارش ترین مربوط به لنکران و کم بارش ترین مربوط به آبشرون است

جمهوری آذربایجان از دیدگاه تقسیمات کشوری دارای 59 بخش ، 11 شهر و 1 جمهوری خود مختار است همچنین به 10 ناحیه مهم اقتصادی به شرح ذیل تقسیم شده است

یوخاری قاراباغ ، کلبجر لاچین ، کورا ، کورای مرکزی ، لنکران آستارا ، آبشرون ، قوما خاچمار ، داغلیق شیروان ، شکی زارکاتالا ، گنجه قازاخ

سیاست

نظام سیاسی جمهوری آذربایجان نیمه ریاستی بوده است  ، درسال 1993  با قدرت گرفتن حزب آذربایجان نوین و حکومت کردن و نبود رغیب حزبی دیگر همواره موفق به حفظ قدرت خود بوده و در طول این سالها اتهاماتی مانند انحصار قدرات ، نقض حقوق بشر ، سرکوب آزادی های سیاسی و مدنی و اقتدارگرای بوده است . جمهوری آذربایجان یک حکومت سکولار بوده و  با توجه به اینکه 97 درصد مردم آذربایجان مسلمان هستند اما هیچ دینی را به عنوان دین رسمی اعلام نکرد .

جمهوری آذربایجان عضو فعال شورای همکاری کشورهای ترک زبان ، سازمان بین المللی فرهنگ ترکی ، سازمان ملل متحد ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، مشارکت برای صلح ناتو ، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و عضو ناظر سازمان تجارت جهانی است . روابط سیاسی با 182 کشور جهان دارد.

در حال حاضر رئیس جمهور آذبایجان الهام علی‌اف می‌باشد.

اقتصاد

جمهوری آذربایجان به دلیل داشتن منابع نفتی و صادرات گاز نسبت به سایر کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق از اقتصاد برتری برخوردار است . البته بعد از اعلام استقلال و جنگ قره‌باغ کشور درگیر تورم شدیدی شد و قدرت خرید مردم روز به روز تضعیف می‌شد تا در سال 1996 میلادی با تحولات جدید در سایت های اقتصادی اقدام به سرمایه گذاری خارجی و اعتبارات صندوق بین المللی پول از بانک جهانی سبب شد کشور از اقتصاد مطلوبی بهره‌مند شوند و تورم را کاهش دهد . واحد پول ملی آذربایجان منات است .

جمهوری آذربایجان در زمینه کشاورزی و دامپروری رتبه برتری در منطقه دارد و عمده محصولات کشاورزی و دامپروی آن به شرح ذیل است :

محصولا کشاورزی :گردو، فندوق ، گندم ، ذرت ، جو ، گوجه فرنگی ، خیار ، کلم ، بادمجان ، سیب زمینی ، پیاز ، سیر ، چقندر ، قند ، خندوانه ، گلابی ، انگور ، انجیر ، آلبالو ، سیب ، به 

دام : گاو ، گوسفند ، گاومیش ، بز ، اسب

مردم و فرهنگ

مردم آذربایجان از قوم آذربایجی با جمعیت حدود 8 میلیون تکشیل شده‌اند 51 درصد سکونت شهرنشینی و 49 درصد سکونت روستایی دارند ، دین‌شان اسلام و مذهب شیعه  وبه زبان ترکی و فرهنگ نزدیک به ایران زندگی میکنند .

مردم جمهوری آذربایجان از چندین قوم که اکثریت آن با 90درصد آذربایجانی هستند ، 2 درصد لزگی ، 1.8 درصد روس ، 1.5 درصد ارمنی ، و الباقی سایر اقوام همچون تالش‌ها ، آوارها ، ترک ها ، تاتارها ، تات‌های قفقاز ف اوکراینی ها ، ساخوری‌ها ، اودیان ، گرجی‌ها و یهودیان تشکیل شده است.

مردم جمهوری آذربایجان از تظر فرهنگی و موقعیت جغرافیایی تلفیقی از فرهنگ ترکی ، ایرانی ، روسی و اسلامی می باشد ، سازمان جهانی یونسکو شهر باکو را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی نمود . به دلیل زندگی اقوام مختلف در کشور و با توجه به رسمی بودن زبان آذری هر کدام از اقوام در محله های خود به زبان مادری خود صحبت میکنند و این باعث رنگارنگی زبان و فرهنگ در یک کشور می‌شود. جالب است بدانید جمهوری آذربایجان همچون کشورمان ایران با آغاز فصل بهار نوروز باستانی را جشن می‌گیرید . نظامی گنجوی و خاقانی شروانی از جمهوری آذربایجان معاصر شدند.

گردشگری

 بخش مهم در صنعت گردشگری جمهوری آذربایجان مربوط به میراث فرهنگی و معماری ملی آن بشمار می آید ، میراثی از قلب معماری شهری ، آداب  و رسوم ، تنوع فرهنگی ، صنایع دستی ، لباس و پوشاک محلی ، غذاهای لذیذ سنتی ، طبیعت زیبا ، حاشیه دریای خزر ريال برج های آتش و … که توانست رتبه ای مهم در ورود و جذب گردشگر به کشور خود کسب نمایند اکثر گردشگران جمهوری آذربایجان مروبط به کشورهای آلمان ، بلغارستان ، فلاند ، اوکراین ، گرجستان ، قزاقزستان ، ایران ، اردن و بحرین هستند .

 تا جایی در سال 2012 بیشتر گردشگر در بین کشورهای قفقاز به خود اختصاص دهدکه  هم رتبه مناسب بدست آورد و هم از نظر ورود ارز به کشور و درآمد ارزی ، کمک چشمگیری به  اقتصاد کشور کند .

جمهوری آذربایجان از نظر دین اسلام با مذهب شیعه دومین کشور در جهان است.