آفریقای جنوبی

پکیج تور آفریقای جنوبی

قاره آفریقا

آفریقا پس از آسیا پهناورترین قاره جهان با مساحت 30 میلیون کیلومترمربع و تقریبا 20 درصد از خشکی‌های زمین را دارا می‌باشد.

همچنین گفته می‌شود آفریقا قدیمی‌ترین قاره ای است که بشر در آن زندگی سکونت داشته است. کلمه  آفریقا معانی مختلفی دارد برخی فنیقی به معنی گرد و غبار، برخی تیره آفریدی و برخی آفریکه به معنی یونانی بی سرما و همیشه گرم نام برده اند  جمعیت افریقا 1 میلیارد و 330 میلیون نفر و شامل 54 کشور بوده و یک هفتم جمعیت جهان را دارد.

قاره آفریقا به دلیل موقعیت جغرافیایی به دریای شمال، کانال سوئز و دریای سرخ همچنین به اقیانوس هند و اطلس محدود می‌شود.

آفریقا به دلیل اینکه در هر دو سوی خط استوا قرار گرفته است نواحی اقلیمی مختلف و اقلیم گرمسیری را دارد. نواحی شمالی خشک و نواحی مرکزی و جنوبی گرم استوایی و نواحی جنگلی با باران متراکم می‌باشد.

نیمی از سال بارانی با هوای گرم و مرطوب و نیمی دیگر گرم و خشک می‌باشد. در فصل بارانی جنگل هایی با عمر کوتاه پدید می‌آید و در نیمه دوم که هوا به شدن گرم می‌شود باعث خشکسالی  زمین و طبیعت و ازبین رفتن جنگل ها می شود.

بزرگترین کشور در قاره آفریقا الجزایر، کوچک ترین جزایر سیشل و کوچک ترین کشور ناحیه خشکی گامبیا می‌باشد.

۱0 کشور پر جمعیت

 1.      نیجریه
 2.      اتیوپی
 3.      مصر
 4.       جمهوری دموکراتیک کنگو
 5.      تانزانیا
 6.      آفریقای جنوبی    ⇒
 7.      کنیا
 8.      اوگاندا
 9.      سودان
 10.      الجزایر

آفریقای جنوبی

جمهوری آفریقای‌جنوبی در جنوبی‌ترین نقطه قاره آفریقا قرار گرفته‌است و با دو اقیانوس هند و اطلس پیوند می‌خورد. کشوری با روزهای گرم و شب‌های سرد، پایتخت آن شهر پرتوریا است که مقر دولت و مرکز می‌باشد.

جمعیتی بالغ بر 52 میلیون نفر و تشکیل شده از 4 نژاد اصلی سیاه، سفید، رنگین پوست، آسیائی و هندی تبار. دین اکثر مردم آفریقا مسیحی است، اما سایر ادیان الهی اسلام، هندو، ادیان بومی و یهود در این کشور وجود دارند.

ساختار کشور، مدرن با سبک زندگی و فرهنگ غربی اروپایی و زیر ساخت های شهری همچون کیفیت در جاده سازی، اقتصاد سالم برگفته از منابع طبیعی، فرهنگی و سنتی، سیستم سلامت در قاره آفریقا می‌باشد.

پرجمعیت‌ترین شهر این کشور ژوهانسبورگ با جمعیتی نزدیک به شش میلیون نفر. آفریقای‌جنوبی به دلیل مهاجرت‌های زیاد از لحاظ نژادی بسیار متنوع می‌باشد و بزرگ‌ترین جمعیت‌های دورگه و اروپایی و هندی دربردارد.

سیاه‌پوستان ۸۰٫۹ درصد

سفید پوستان  ۷٫۸ درصد

دارای 11 زبان رسمی که 9 زبان ریشه آفریقایی و 2 زبان اروپایی که هلندی و انگلیسی ریشه گرفته است و اکثر سفید پوستان و دورگه‌ها از زبان اروپایی استفاده می‌کنند .

تاریخ

آفریقای‌جنوبی قدیمی‌ترین آثار باستانی را به خود اختصاص داده است همچنین گفته می‌شود انسان‌های اولیه که شامل انسان ماهر، انسان راست‌قامت و انسان امروزی یعنی انسان خردمند می‌شود زندگی می کرده‌اند.

در طول تاریخ ورود اروپایی‌ها، هلندی‌ها و بریتانیا به کشور را داشته که هرکدام روایت تاریخی خود را دارد. همچنین جنگ‌های بوئر که مربوط به کشف معادن الماس در سال 1867 و معادن طلا در سال 1886 بود که باعث مهاجرت گسترده و ضعیف شدن بومیان آفریقایی شد. بوئرها با تاکتیک‌های خود در سال 1881 موفق به پیروزی در برابر بریتانیا شدند ولی در نهایت در سال 1902 بریتانیا توانست کنترل بوئرها را در دست بگیرد.

آفریقای‌جنوبی تبعیض نژادی بعد از جنگ جهانی دوم را نیز تجربه کرد تا جایی که در سال 1948 حزب ملی پس از انتخابات به قدرت رسید و قوانین جداسازی نژادی را اعمل کردند، در این قوانین مقرر شده بود که سفید پوستان در قاره آفریقا از بالاترین استاندارد زندگی و برابر با استاندارد زندگی در کشورهای غربی و جهان اول برخوردار باشند و در طرف دیگر سیاهپوستان استفاده از کلیه استانداردهای تعریف شده در زندگی همانند درآمد، تحصیل، ورود به ادارات دولتی و … ممنوع بودند.

پس از گذشت سال‌ها این تبعیض نژادی، شورش‌ها و سرکوب های داخلی صدای کشورهای جهان و کشورهای غربی را درآرود و منجر به تحریم کشور شد. این قوانین ضد بشری باعث ظهور پدیده ای بزرگ به نام نلسون ماندلا شد که با سخرانی‌ها و تشکیل احزاب مردم نهاد توانست صدای اعتراض مردم آفریقای جنوبی به کل دنیا شود و همین باعث دستگیری وزندانی وی شد اما این نهضت ادامه پیدا کرد و نلسون ماندلا در سال 1990 پس از گذارندن 27 سال در زندان آزاد گردید. در سال 1994 حذب تبعیض نژادی حذف و اولین انتخابات چند نژادی برگزار و حزب کنگره ملی آفریقا  ANC موفق به پیروزی گردید و این قدرت تا کنون ادامه دارد.

سیاست

آفریقای‌جنوبی متشکل از 2 مجلس شورای ملی استان‌ها با 90 عضو و مجمع ملی آفریقایجنوبی با 400 عضو می باشد، هر 5 سال یکبار مجلس رای گذاری می‌شود و دولت در مجلس عوام تشکیل و رهبر حزب اکثریت در مجلس ملی به عنوان رییس جمهور انتخاب می‌شود .

بعد از نلسون ماندلا در آفریقای‌جنوبی تابو امبکی، گالیما موتلانته، جیکوب زوما و سیریل راماپوسا پست ریاست جمهوری داشته‌اند .

اقتصاد

آفریقای‌جنوبی بزرگ‌ترین معادن طلا در جهان را به خود اختصاص داده و هچنین بزرگ‌ترین صادر کننده طلا می‌باشد. طبق آمار منتشر شده 40 درصد از سهم صادرات کشور را تشکیل داده است.

واحد پول راند و هر دلار آمریکا معادل 14.61 است.

بعد از طلا منابع و معادن اورانیوم، سنگ سرمه، زغال سنگ، پلاتین، آلومینویم، مس، سرب، نقره، تیتانیوم، کروم، پنیه نسوز را نیز دارد.

در بخش صنعت صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، وسایل نقلیه موتوری و مهندسی برق فعالیت می‌کنند.

کشاورزی و دامداری یک سوم صادرات آفریقای را تشکیل می‌دهد که شامل میوه، پشم و ذرت می‌باشد .

مردم و فرهنگ

مردم آفریقای‌جنوبی ترکیبی از نژاد آفریقایی و گروه‌های قبیله‌ای هستند و به 11 زبان رسمی، 9 آفریقایی و 2 اروپایی صحبت می‌کنند که به شرح زیر می‌باشد:

 • زبان فاناگالو
 • زبان خوئی
 • زبان لوبدو
 • زبان خوسا
 • زبان ناما
 • زبان دبل شمالی
 • زبان فوتی
 • زبان نس
 • زبان اشاره‌ای آفریقای جنوبی

تفاوت مردم آفریقای‌جنوبی با سایر کشورهای آفریقا از لحاظ قبیله می‌باشد معروف به قبیله‌های شکارچی هستند.

طبق آمار سال 2001 دین مردم آفریقای جنوبی را 79.8 درصد مسیحیان، 1.6 درصد مسلمانان، 1.2 درصد هندوها، 0.3 درصد ادیان سنی آفریقا،  0.2 درصد یهودی، 0.6 سایر ادیان، 1.4 درصد نا مشخص و 15 درصد بدون مذهب می‌باشند.

گردشگری

وقتی اسم از آفریقای جنوبی می‌آید ناخودآگاه تصویری از حیات‌وحش آن به ذهن می‌رسد و دقیقا باید گفت همینطور است کشوری با حیات‌وحش بکر و مثال‌نزدنی با امکانات لوکس.

شهرهای گردشگری و توریستی آفریقای جنوبی به شرح ذیل می‌باشد .

1- ژوهانسبورگ

2- کیپ تاون

3-پرتوریا

گردشگران در این کشور بسته به نوع سلیقه خود می‌توانند از خدمات تفریحی آن همچون ساحل و هتل‌های ساحلی، سافاری در مناطق کویری، حیات وحش و طبیعت استفاده و لذت ببرند.

بزرگترین درخت زنده بائوباب در افریقای جنوبی می‌باشد، در مجموع اگر به دنبال سفر تفریحی و ماجرا جویی هستید پیشنهاد ما به شما آفریقای جنوبی است .

به دلیل قرار گرفتن در محور استوا فصل پاییز آفریقای جنوبی برابر است با بهار ایران و فصل زمستان برابر است با تابستان ایران.

ژوهانسبورگ Johannesburg

شهری مدرن و توریستی ترین شهرهای آفریقای جنوبی و به دلیل وجود معادن طلا به شهر طلایی معروف است. دارای امنیت بالا، جمعیت بیشتر و قطب اقتصادی و صنعتی

کیپ تاون Cape-Town

پایتخت پارلمانی آفریقای جنوبی، دومینشهر بزرگ و یکی دیگر از شهرهای توریستی به شمار می‌آید.

به خاطر داشتن طبیعت بکر و مهیجی که دارد به زیباترین شهرهای دنیا مشهور است.

پرتوریا Pretoria

پایتخت اجرایی و ادرای و مهم‌ترین شهر آفریقای جنوبی می‌باشد و دارای مناظر و جاذبه‌های گردشگری برای گردشگرانی که قصد سفرهای مارجراجویی دارند.